Strona głównaEkumenizm

Ekumenizm

Spotkanie ekumeniczne z prawosławnym duszpasterstwem wojskowym w zabytkowej cerkwi.

 (Serwis fotograficzny patrz strona:

http://picasaweb.google.pl/janusz.pruszynski )

 

            W czerwcu 2007 r., spotkaliśmy się z duszpasterzem wojskowym, ks. ppłk. Mikołajem Hajduczenia. Jest on także proboszczem i kustoszem zabytkowej cerkwi pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Ciechocinku, która jest obecnie jedynym zabytkiem stylu zauralskiego na terenie Europy. 

 

            Cerkiewka ta została zbudowana w roku 1894 z okrąglaków bez użycia gwoździ przez budowniczych sprowadzonych zza Uralu, sumptem ówczesnych kuracjuszy, oficerów Armii Carskiej. Jest starannie konserwowana i odnowiona z zachowaniem cech oryginalnych, nawet autentycznych barw. Pozostaje wśród historyków spornym, czy została w całości przywieziona zza Uralu i złożona na miejscu, czy też była zbudowana z surowego materiału miejscowego sztuką ciesielską dla budowniczych.

 

 

 

Poprawka przekazana do mapy miasta Łodzi, na której cerkiew pod wezw. Św.Olgi wykazana była jako "kościół":
Proponuję wykazać jako cerkiew (parafialną) (nie jako "kościół") Cerkiew pod wezw. Św. Olgi przy ul. Piramowicza 12 (ongiś przy ul. Olgińskiej)-(obecnie jedyna pod tym wezwaniem w Polsce) z niespotykanym w Łodzi , tak zaprojemtowanym przez ówczesnego Architekta Miasta Franciszka Chełmińskiego, cebulastym hełmem wieży, by był widoczny jako carsko-prawosławny stempel na Łodzi przez wysiadających w pociągu na Łodzi Fabrycznej urzędników
Namiestnictwa z Warszawy i Gubernatorstwa z Piotrkowa, gdy nie spełniała tej roli wcześniej ustawiona w "Parku Kolejowym" Cerkiew (to n i e kościół) pod wezw. Aleksandra Newskiego (obecnie przy ul. Kilińskiego) ze względu na styl rusko-bizantyjski (a nie moskiewski) projektu poprzedniego Architekta Miasta Hilarego Majewskiego.
Historycznej wielowyznaniowości Łodzi nie da się przeskoczyć.


Pozdrawiam !
Janusz Stefan Rawicz-Pruszyński

 

Free business joomla templates